Teatr Powszechny w Łodzi: "Boeing, boeing" na początek...

  Teatr Powszechny w Łodzi: "Boeing, boeing" na początek nowego sezonu [ZDJĘCIA]

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Teatr Powszechny w Łodzi: "Boeing, boeing" na początek nowego sezonu [ZDJĘCIA]
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Maks ma dość swobodny pomysł na życie. Robi karierę w branży nieruchomości, co za tym idzie - ma wygodne mieszkanie, które staje się "lotniskiem" dla jego trzech narzeczonych, stewardes.
  Rzecz jasna, nie "lądują" one u naszego bohatera jednocześnie - dzięki rozkładom lotów, zmianie stref czasowych i wsparciu wtajemniczonej w życiu uczuciowe gospodarza pomocy domowej, Maks doskonale panuje nad grafikiem wizyt pań i ich przekonaniem, że każda jest tą jedyną. Wszystko perfekcyjnie działa do czasu, gdy Maksa odwiedzi dawny przyjaciel Paweł, który stara się o pracę w łódzkim hotelu Hilton...


  Ta klasyczna dla fars erotyczno-emocjonalna intryga jest treścią sztuki "Boeing, boeing" francuskiego autora Marca Camolettiego, która będzie pierwszą premierą teatralną nowego sezonu artystycznego w Łodzi. Zaprasza na nią już w piątek, 13 września, na swoją Dużę Scenę, Teatr Powszechny.

  - To farsa, więc szczególny teatralny świat, który kieruje się własną logiką i trzeba to po prostu "kupić" - podkreśla 33-letni reżyser spektaklu, pochodzący z Kolumbii Giovanny Castellanos, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, pierwszy raz pracujący w Łodzi. - Jeżeli widz "wejdzie" w tę konwencję, podda się szaleństwu, to będzie, mam nadzieję, dobrze się bawił.

  Autorem tłumaczenia i adaptacji tekstu jest Bartosz Wierzbięta, znany jako twórca polskich dialogów do takich filmów animowanych i fabularnych, jak "Shrek", "Rybki z ferajny", "Asterix i Obelix: Misja Kleopatra", "Madagaskar", "Sezon na misia". Jest również współautorem scenariuszy seriali "Na Wspólnej", "Czego się boją faceci, czyli seks w mniejszym mieście", "U fryzjera", "Faceci do wzięcia". Bartosz Wierzbięta spodziewany jest jako gość piątkowej premiery.

  Muzykę do przedstawienia przygotował Marcin Rumiński, a scenografię - Wojciech Stefaniak. Występują: Karolina Łukaszewicz, Magda Zając, Beata Ziejka, Jakub Firewicz, Janusz German i Artur Zawadzki.

  - Farsa, wbrew pozorom, to bardzo trudny i wiele wymagający od aktorów gatunek - dodaje Giovanny Castellanos. - Istotne są precyzyjne, duże tempo i zaufanie między biorącymi udział w przedsięwzięciu artystami. Muszę powiedzieć, że zespół Teatru Powszechnego sprawdził się wyśmienicie i jestem bardzo zadowolony z ich pracy.

  "Boeing, boeing" to powstała w 1960 roku sztuka, wystawiana od tamtego czasu w 55 krajach świata - w 1991 roku została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako "najczęściej wystawiana francuska sztuka": 17,5 tys. razy. Tytuł ten doczekał się też kilku ekranizacji - w najgłośniejszej, z 1965 roku, wystąpili Tony Curtis, Jerry Lewis i Thelma Ritter. W Polsce tekst był szczególnie popularny w latach 60.-80., wystawiany wówczas, w przekładzie Henryka Rostworowskiego, pod tytułem "Latające narzeczone".

  Teatr Powszechny w Łodzi prezentował już jedną sztukę Camolettiego - w 2011 roku odbyła się premiera "Weekendu na wsi" w reż. Jerzego Jana Połońskiego i Jarosława Stańka. Warto dodać, że ten sam duet twórców przygotowuje drugą premierę tego sezonu w "Powszechnym", zaplanowany na 5 października spektakl "Tuwim", realizowany z okazji roku Juliana Tuwima. Ma to być "spektakl o niebanalnych zdarzeniach i zaskakujących faktach z życia wybitnego poety w muzycznym, kabaretowym wydaniu". Zagrają: Aleksandra Listwan, Ewa Sonnenburg, Damian Kulec, Arkadiusz Wójcik i Paweł Jabłoński.

  W rozpoczętym sezonie na scenach "Powszechnego" zobaczymy m.in. uwielbiane przez widzów "Szalone nożyczki", "Podróż zimową", "Artystów prowincjonalnych", "Mayday 2". W planach są też oczywiście kolejne premiery, ale o ich realizacji zadecydują, jak zwykle, fundusze. A te w Łodzi są bardzo niskie. Rok 2014 ma, zgodnie z zapowiedziami urzędu miasta, przynieść teatrom dotacje na poziomie tego roku (choć mówi się, że może być gorzej), który już był - delikatnie mówiąc - bardzo trudny.

  - Nasza dotacja wynosi 3,5 miliona złotych - mówi Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. - To kwota, która tak naprawdę nie wystarcza nawet na nasze koszty stałe. Na wszystkie premiery musimy szukać środków zewnętrznych, sponsorów. Można powiedzieć, że w pewnym stopniu jesteśmy teatrem prywatnym.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstydź się Panie Pawłowski!

  ami (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 36 / 22

  "Boening, boening" :o
  Autor artykułu, czyli kompletny DYLETANT, nawet nie zna tytułu!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo