Ukraińcy mogliby częściej oddawać krew. Ale przepisy każą im to robić po polsku

Matylda WitkowskaZaktualizowano 
Tylko niewielka część mieszkających w regionie łódzkim Ukraińców jest krwiodawcami. Ograniczają ich surowe przepisy, które wymagają od honorowych krwiodawców znajomości języka polskiego i rozumienia terminów medycznych.

Członkowie Łódzkiego koła Ruchu Narodowego chcą zachęcić Ukraińców do dodawania w Polsce krwi. Wczoraj przed Wydziałem ds.Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego z ulotkami w języku ukraińskim i rosyjskim o tym, jak oddawać krew.

Jednym z pomysłodawców akcji jest Dariusz Ziemba, który sam jest krwiodawcą.

- Ukraińcy pracują w Polsce, w pracy zdarza się, że ulegają wypadkom, wymagają pomocy medycznej. Mogliby wznieść swój wkład, zwłasza latem , gdy kwri tak bardzo brakuje - tłumaczy Ziemba.

W regionie łódzkim może mieszkać nawet 100 tys. Ukraińców. Jak tłumaczą narodowcy problemem dla nich może być też zrozumienie terminów medycznych. Dlatego chcą zwrócić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi w przygotowaniu materiałów w języku ukraińskim i rosyjskich.

Ale nie będzie to możliwe. Jak podkreśla dyrektor RCKiK Roman Klupieć, cudzoziemcy mogą oddawać krew tylko gdy znają język polski.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Przepisy nie zezwalają, by formularze wypełniane przez krwiodawców tłumaczyć na inny język - wyjaśnia Klupieć.

Pomimo tego w RCKiK w Łodzi krew miesięcznie oddaje kilkudziesięciu Ukraińców. Chętnie oddają krew zwłaszcza studenci podczas akcji takich jak Wampiriada. Pracownicy RCKiK uważają ich za świadomych i odpowiedzialnych krwiodawców. To jednak niewielki odsetek z 2 lub 3 tys. osób, którzy miesięcznie przychodzą do RCKiK.

Tymczasem Ukraińców oddających krew mogłoby być więcej. - Na Ukrainie oddawałam krew - mówi Ukrainka Olesia Tanciura. - Tutaj do tej pory nie wiedziałam, gdzie się skierować - przyznaje.

Tam, gdzie przepisy nie zabraniają, coraz więcej instytucji wychodzi naprzeciw Ukraińcom. W Łodzi po ukraińsku można już wypełnić wniosek o migawkę, przeczytać stronę internetową magistratu, czy obejrzeć film w sieci Helios.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 16

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kniaziewicz

Uwaga kretyn!

Wypuścili kretyna ze szpitala psychiatrycznego i kretyn nadaje. Wszystkie nienawistne wpisy są od kretyna, który słabo pisze po polsku.

A krew ratuje życie.

a
adi
2019-08-09T12:53:43 02:00, Jan:

Niczym się nie różni Ukrainiec teraz od Polaków którym granice i rynek pracy kilkanaście lat temu otworzyły Niemcy czy Anglia .na takim samym poziomie byliśmy co teraz Ukraina która wychodzi na prostą dopiero

2019-08-09T13:00:43 02:00, ...:

coooo? rózni sie i to sporo .wtedy w tamtych latach jescze wiekszy ciemnogród wyjeżdżał od nas niz teraz przyjeżdzają do nas.to byl poczatek lat 2000 .wtedy nie bylo smartfonów tabletów laptopów kazdy nie mial i komputerów itp

dużo gorszy bo sam wiem .wtedy większośc to nie znała jezyka Niemieckiego ani Angielskiego.dostawali dniówki 30-40 funtów i tyrali po całe dnie na myjkach czy zmywakach czy budowach mowie na przykładzie UK bo to wiem .a jakie było zadowlenie jak sobie np. Jacka Danielsa kupił ktos za 13 funtów bo go stac było czy Fante czy Cole 2 litrowa za 1,30 funta

...
2019-08-09T12:53:43 02:00, Jan:

Niczym się nie różni Ukrainiec teraz od Polaków którym granice i rynek pracy kilkanaście lat temu otworzyły Niemcy czy Anglia .na takim samym poziomie byliśmy co teraz Ukraina która wychodzi na prostą dopiero

coooo? rózni sie i to sporo .wtedy w tamtych latach jescze wiekszy ciemnogród wyjeżdżał od nas niz teraz przyjeżdzają do nas.to byl poczatek lat 2000 .wtedy nie bylo smartfonów tabletów laptopów kazdy nie mial i komputerów itp

J
Jan

Niczym się nie różni Ukrainiec teraz od Polaków którym granice i rynek pracy kilkanaście lat temu otworzyły Niemcy czy Anglia .na takim samym poziomie byliśmy co teraz Ukraina która wychodzi na prostą dopiero

G
Gość
2019-08-09T12:32:54 02:00, żenada:

jesteście pajacami i tyle .a w razie W byście po rękach całowali takiego Ukraińca czy innego obcokrajowca gdyby wam jego krew życie uratowała albo szpik lub inny narząd gdy ktoś umrze

ale co ty tłumaczysz cimnocie i dziecią .im do głów nakladli o rzezi Wołyńskiej z prawie z przed 100 lat a do Niemiec jeżdżą na zarobek u Niemca robić którzy wymordowali 100 razy wiecej Polaków

G
Gość
2019-08-09T11:59:50 02:00, Gość:

Nie chcę krwi od Ukraińca. Odra AIDS HIV i inne choroby.

uwierz mi że gdybyś na stole leżał i by cię operowali i ratowali życie to Odrą czy HIV to było by twoje najmniejsze zmartwienie .z tym można żyć i wyleczyć

ż
żenada

jesteście pajacami i tyle .a w razie W byście po rękach całowali takiego Ukraińca czy innego obcokrajowca gdyby wam jego krew życie uratowała albo szpik lub inny narząd gdy ktoś umrze

ż
żenada

jesteście pajacami i tyle .a w razie W byście po rękach całowali takiego Ukraińca czy innego obcokrajowca gdyby wam jego krew życie uratowała albo szpik lub inny narząd gdy ktoś umrze

G
Gość
2019-08-09T11:59:50 02:00, Gość:

Nie chcę krwi od Ukraińca. Odra AIDS HIV i inne choroby.

2019-08-09T12:27:01 02:00, Gość:

ale ty tepy jestes każda krew jest sprawdzna dokładnie i dlatego warto nie raz oddac krew bo ci zrobia wszystkie bania krwi których zwykly lekarz by ci na pewno nie zapisał tylko podstawowa morfologia i może kilka dodatkowych jakich bedziez potrzebowal ale nie wiecej

dokładnie .warto oddac krew a wtedy wszystko ci sprawdzą HiV HcV inne żółtaczki wątrobe trzustke itp itd

G
Gość
2019-08-09T11:59:50 02:00, Gość:

Nie chcę krwi od Ukraińca. Odra AIDS HIV i inne choroby.

ale ty tepy jestes każda krew jest sprawdzna dokładnie i dlatego warto nie raz oddac krew bo ci zrobia wszystkie bania krwi których zwykly lekarz by ci na pewno nie zapisał tylko podstawowa morfologia i może kilka dodatkowych jakich bedziez potrzebowal ale nie wiecej

G
Gość

No to chyba normalne że powinni znać język Polski. Jak by chcieli oddać krew w UK to też musieli by znać język Angielski. Więc o co chodzi?

J
Jacek

No i bardzo dobrze sprawdźcie sobie ilu jest chorych na HIV 1 na 200 dane. 2014 w Polak 1 na 2000

///
2019-08-09T10:54:56 02:00, Gość:

Wymagana w Polsce znajomość języka polskiego to SUROWY przepis..? Proszę mnie nie rozmieszać.

2019-08-09T11:12:01 02:00, .:

Pierdolisz przygłupie

Domaszewicz! Wróciłeś z wywczasu?

G
Gość

Wymagana w Polsce znajomość języka polskiego to SUROWY przepis..? Proszę mnie nie rozmieszać.

K
Kibol

Z nosa mogą oddawać.

Dodaj ogłoszenie