Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Oporowie może przejść w prywatne ręce

Tomasz Dębowski
Zamek w podkutnowskim Oporowie jest perłą turystyczną regionu
Zamek w podkutnowskim Oporowie jest perłą turystyczną regionu
Zamek w Oporowie - perła turystyczna regionu łódzkiego - może wrócić w prywatne ręce. Taka jest decyzja ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Starostwo Powiatowe w Kutnie, które jest właścicielem zabytku, walczy o utrzymanie obiektu. O zwrot nieruchomości ubiegają się spadkobiercy Szymona Karskiego, właściciela zamku przed drugą wojną światową. Jest ich kilku. Większość mieszka w Warszawie.

Przypomnijmy, że zabytek przeszedł na własność państwa na podstawie dekretu o reformie rolnej, wydanego po wojnie. Spadkobiercy uważają, że zamek nie podlegał pod ten dekret.

Minister rolnictwa 27 lutego wydał decyzję o zwrocie nieruchomości. 7 kwietnia starosta powiatu kutnowskiego wniósł skargę na tę decyzję. Pod koniec lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym oddalił skargi muzeum, powiatu i starosty kutnowskiego. Z tą decyzją nie zgadzają się jednak władze starostwa.

Starosta i dyrekcja muzeum nie zgadzają się z decyzją ministra. Uznał on w wydanej decyzji, iż brak jest związku funkcjonalnego zespołu zamkowo-parkowym z częścią gospodarczą przejmowanego majątku.

Spadkobiercy chcą zwrotu zamku w Oporowie

- Uznanie to powoduje, że obszar, którego zwrotu domaga się spadkobierca, nie podlega pod reformę rolną i w związku z tym może on żądać jego zwrotu. Podważamy tę argumentację i staramy się wykazać, że taki związek istnieje, co pozwoliłoby uznać, iż powyższe nieruchomości podlegały pod reformę rolną - tłumaczy Jacek Saramonowicz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Kutnie.

Władze powiatu podnoszą także zarzut błędnej interpretacji pojęcia nieruchomości ziemskiej. Wskazują, iż pojęcia nieruchomości ziemskiej nie można łączyć wyłącznie z produkcją rolną, a kluczowym dla przyjęcia, czy dana nieruchomość jest nieruchomością ziemską powinno być kryterium obszarowe.

- Czekamy na uzasadnienie wyroku. Po zapoznaniu się z jego treścią zdecydujemy co dalej. Od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego - dodaje Jacek Saramonowicz.

Zamek w Oporowie: Turysta czuje się tu, jakby znalazł się w innym świecie

- Ta sytuacja jest trudna zarówno dla nas, dla muzeum, jak i dla spadkobierców, którzy chcą odzyskać swoją własność. My chcemy oczywiście, żeby obiekt nie przeszedł w prywatne ręce - mówi Anna Majewska-Rau, dyrektor zamku w Oporowie.

Oporowski zamek to mała późnogotycka rezydencja obronna, wzniesiona około 1440 roku. Od 1949 roku jest siedzibą muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego, prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do początku XX - obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Pochodzą one z przekazów, darów i zakupów.

Duchy zmarłych straszą na zamku w Oporowie (WIDEO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki