Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filmteractive 2019 w Łodzi. Festiwal technologii medialnej w Szkole Filmowej w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dziewiąta edycja festiwalu komunikacji interaktywnej Filmteractive odbywa się od poniedziałku w łódzkiej Szkole Filmowej. To efektowna i merytoryczna opowieść o tym, co czeka nas już w najbliższej przyszłości.

Filmteractive, organizowany przez Fundację Media Klaster, potrwa jeszcze tylko we wtorek, a jego gośćmi są eksperci branży filmowej, badacze kultury oraz przedstawiciele przemysłów kreatywnych. W ramach wydarzenia odbywają się rozmaite prezentacje, dyskusje, spotkania, pokazy najnowszych produkcji przenoszących widza do wirtualnej rzeczywistości.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Jednym z głównych elementów przedsięwzięcia jest konferencja skupiona na „Nowych narracjach wizualnych”, współorganizowana przez Laboratorium Narracji Wizualnych Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Wykłady przedstawiają ewolucję form narracji wizualnej we współczesnym krajobrazie medialnym, w czasie rewolucji cyfrowej. Kolejne punkty festiwalu to m.in. „Strefa Innowacji” - interaktywna wystawa, prezentująca przykłady innowacyjnych rozwiązań i nowatorskie startupy, w ramach której można poznać i doświadczyć różnych zastosowań wirtualnej rzeczywistości i nowych technologii w biznesie, rozrywce i sztuce czy „Czasoprzestrzenie VR” - przegląd produkcji cinematic VR ostatniego roku, w tym premier z takich festiwali jak Sundance, Wenecja, Tribeca.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

W unikalnym programie już pierwszego dnia Filmteractive znalazło się wiele ciekawych wystąpień. I tak, np. Sylvia Rothe z Wydziału Matematyki, Informatyki i Statystyki Uniwersytetu Monachijskiego mówiła o filmach sferycznych i koncepcji Space-Line, która łączy sekwencje filmowe poprzez obszary interaktywne. Domna Banakou, badaczka z Uniwersytetu Barcelońskiego, opowiadała o przyszłości storytellingu i wykorzystaniu Immersyjnej Wirtualnej Rzeczywistości, aby wywołać iluzję posiadania kilku różnych ciał wirtualnych. Pola Borkiewicz, artystka, kierownik pracowni VR/AR w Laboratorium Narracji Wizualnych Szkoły Filmowej, wyjaśniała zaś nowy paradygmat narracji VR. A Ludger Pfanz z Uniwersytetu Sztuk Pięknych i Projektowania w ZKM Karlsruhe przedstawiał narracje czasoprzestrzenne. Wśród prelegentów pierwszego dnia spotkania byli również m.in. mieszkająca w Londynie scenarzystka i reżyserka filmowa Gaëlle Mourre („Czy ludzie nadal mają monopol na kreatywność?”), filmoznawca i filmowiec Kuba Mikurda („Esej w przestrzeni”), autor ponad 360 esejów wideo na potrzeby platform wideo crossmediowych oraz festiwali Kevin B. Lee, niezależna reżyserka filmów interaktywnych i projektantka UX Sara Kolster oraz profesor filmu i sztuki mediów z Temple University w Filadelfii. Kolejne prezentacje i wystąpienia dzisiaj, od godz. 10 do późnego wieczora.

Nowoczesny, precyzyjnie przemyślany festiwal podkreśla tempo dokonujących się na naszych przemian w technologii cyfrowej, ale również pozwala uświadomić sobie i oswoić się z nowymi możliwości produkcji i dystrybucji tzw. contentu oraz metodami angażowania odbiorców. To przyszłość, które czai się tuż za rogiem.

ZOBACZ

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki