MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódzki 42. Festiwal Szkół Teatralnych żywiołem młodzieńczej radości i szczerości

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Szantal Strzelińska z łódzkiej Szkoły Filmowej z II Nagrodą Aktorską i Nagrodą Łódzkich Dziennikarzy
Szantal Strzelińska z łódzkiej Szkoły Filmowej z II Nagrodą Aktorską i Nagrodą Łódzkich Dziennikarzy Grzegorz Gałasiński
Gala rozdania nagród zakończyła 42. Festiwal Szkół Teatralnych, organizowany przez Szkołę Filmową w Łodzi. Edycja na wysokim poziomie, z kilkoma intrygującymi aktorskimi osobowościami.

Uroczystość odbyła się w Teatrze Nowym im. K. Dejmka, pośród eksplozji wulkanu emocji i radości młodych aktorów, którzy spędzili w Łodzi niezapomniany tydzień. I choć rzecz jasna to nie nagrody są najważniejsze, dają one niewątpliwą przyjemność i ten pierwszy smak sukcesu. W nadaniu mu odpowiednio wysokiej rangi nie pomogło, moim zdaniem, ponownie nie najlepiej dla tego festiwalu dobrane jury (złożone m.in. z osób pracujących z aktorami i nie kryjących, że na łódzkim festiwalu są po raz pierwszy w jego 42-letniej historii, albo oczekujących od wydarzenia, iż będzie światopoglądowym manifestem), które postanowiło nagrodzić prawie wszystkich uczestników, na festiwalu aktorskim stawiając na zespołowość i doceniając w ten sposób całe roczniki, w efekcie tym większą przykrość sprawiając nielicznym nie nagrodzonym.

Grand Prix i 20 tysięcy złotych zdobył zespół spektaklu - czyli de facto nagrodzono reżysera. To przedstawienie „Amatorki” w reżyserii Pawła Miśkiewicza z Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Przypomnijmy, że przed rokiem spektakl tego samego znakomitego reżysera przyniósł Grand Prix festiwalu zespołowi aktorskiemu z AST Kraków, filia we Wrocławiu. Płyną wieści, że w nowym sezonie Paweł Miśkiewicz ma realizować spektakl dyplomowy we Wrocławiu, zatem...

W nagrodzonym przedstawieniu zagrali: Michalina Jakubiak, Nina Potapowicz, Zuzanna Woźniak, Jan Cięciara, Miłosz Markiewicz, Michał Jan Meller, Aurora Lipartowska, Olga Wojtkowiak, Jakub Cięciwa, Paweł Kruszelnicki, Dusiek Olszański.

Nagrodę Specjalną w wysokości 5 tys. złotych otrzymał zespół AST Kraków - filia we Wrocławiu za spektakl „Trojanki” w reż. Konrada Dworakowskiego: Daria Bogdan, Katarzyna Fornal, Patrycja Franczak, Anastazja Kowalska, Wojciech Oset, Jan Stasiczak, Magdalena Wawrzyniak, Katarzyna Wuczko, Mateusz Zilbert i Ewa Wyględowska.

I Nagroda Aktorska ex aequo, w wysokości po 2,5 tys. złotych, przypadła Magdalenie Wawrzyniak z AST Kraków - filia we Wrocławiu za rolę Hekabe w spektaklu „Trojanki” oraz Arturowi Kujawie z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi za role Ala i Nelsona w spektaklu „Każdemu coś się śni” w reż. Małgorzaty Bogajewskiej i za rolę Helge w spektaklu „Festen” w reż. Remigiusza Brzyka.

II Nagrodę Aktorską, ex aequo w wysokości po 2 tys. zł, otrzymali: Szantal Strzelińska z PWSFTviT w Łodzi za role Hamleta, Ducha i Aktorki w spektaklu „Hamlet” w reż. Macieja Gorczyńskiego i za rolę Else w spektaklu „Festen” oraz Denis Kudiyenko z AST Kraków za role Belize, Mr Ściemniacza i Głos Kaleba w spektaklu „Anioły w Ameryce” w reż. Michała Borczucha.

III Nagrodę Aktorską, ex aequo w wysokości po 1,5 tys. zł, przyznano: Marii Chojnackiej z PWSFTviT w Łodzi za role Hamleta i Ofelii w spektaklu „Hamlet” i za role Lindy, Claire i Donny w spektaklu „Każdemu coś się śni” oraz Konradowi Krupińskiemu z PWSFTviT w Łodzi za role Hamleta, Guildensterna i Grabarza w spektaklu „Hamlet” i za rolę Dziadka w spektaklu „Festen”.

Nagrodę Opus Film dla aktorki i aktora, których chcielibyśmy widzieć na dużym ekranie, po 2,5 tys. zł każda, dostali: Dorota Goljasz z PWSFTviT w Łodzi i Marek Puchowski z AST Kraków. Nagrodę im. Zbigniewa Zapasiewicza „Zapasowa Maska” ufundowaną przez Związek Zawodowy Aktorów Polskich, w wysokości po 2,5 tys. zł, otrzymali Helena Rząsa z AT Warszawa i Maksymilian Hojka z PWSFTviT w Łodzi.

Nagrodę TV Toya za wrażenia audialne w wysokości 2,5 tys. zł dostał za spektakl „Instrukcje” w reż. Konrada Imieli zespół z Akademii Teatralnej Warszawa: Julia Bielińska, Karolina Klich, Maja Kowalska, Sandra Naum, Kamil Owczarek, Julia Piklikiewicz, Marek Zawadzki.

Nagrodę im. Jana Machulskiego „Bądź orłem, nie zniżaj lotów” w wysokości 200 USD zdobył Jakub Santarosa z PWSFTviT w Łodzi za role spektaklach „Hamlet” i „Każdemu coś się śni”.

Równorzędne wyróżnienia, w wysokości po 1 tys. zł, przyznano: z PWSFTviT w Łodzi - Janowi Jakubikowi za role w spektaklach „Hamlet” i „Festen”, Jakubowi Kondratowi za role w spektaklu „Hamlet”, Kacprowi Zalewskiemu za rolę w spektaklu „Festen”; z AST Kraków - filia we Wrocławiu - Natalii Herman za rolę w spektaklu „Pierwsze razy”, Laurze Pajor za role w spektaklu „Moje serce, mój lód”, Tomaszowi Wóltańskiemu za role w spektaklu „Moje serce, mój lód”, Zofii Wardackiej za rolę w spektaklu „Bowie w Warszawie”, Mateuszowi Nowakowi za rolę w spektaklu „Pierwsze razy”; z AST Kraków - Polinie Chabatarovej za role w spektaklu „Anioły w Ameryce”, Marii Wróbel za rolę w spektaklu „Pół żarciem, pół serio”, Aleksandrowi Gałązce za rolę w spektaklu „Pół żarciem, pół serio”; z AT Warszawa - filia Białystok - Angelice Włoch za rolę w spektaklu „Drama Club”, Laurze Walczak za rolę w spektaklu „Drama Club”; z AT Warszawa - Julii Bielińskiej za rolę w spektaklu „Instrukcje”, Marii Kłusek za rolę w spektaklu „Koronacja”.

Nagrodę Publiczności, ufundowaną przez Grupę Uni-Lex w wysokości po 2 tys. zł, dla najbardziej elektryzującej aktorki odebrała Maria Kłusek z AT Warszawa, a dla najbardziej elektryzującego aktora - Artur Kujawa z PWSFTviT w Łodzi. Nagroda Gazety Festiwalowej Tupot „Złota Żyleta” przypadła Ninie Potapowicz z AST Kraków.

Nagrodę Zarządu Głównego ZASP „Deska Sceniczna” w wysokości po 3 tys. zł otrzymali: Hanna Wojtóściszyn z AT Warszawa i Michał Badeński z AST Kraków, a wyróżnienia sekcji teatrów dramatycznych ZASP w wysokości po 1 tys. zł - Zofia Tkocz z AT Warszawa - filia Białystok, Zuzanna Woźniak AST Kraków i Zofia Żwirblińska z AST Kraków - filia Bytom.

Swoją skromną nagrodę - ufundowaną przez redakcje Dziennika Łódzkiego, Expressu Ilustrowanego, Gazety Wyborczej, Kalejdoskopu i magazynu Life In - dla osobowości aktorskiej, w wysokości 1 tys. zł plus dwa grosiki na szczęście, wręczyli łódzcy dziennikarze. Otrzymała ją Szantal Strzelińska z PWSFTviT w Łodzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki