Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łódzki Teatr Nowy im. K. Dejmka z tematyką społeczną

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Nowy spektakl na scenie łódzkiego Teatru Nowego im. K. Dejmka wyreżyseruje ceniony twórca, Remigiusz Brzyk - premiera w drugiej połowie tego roku
Nowy spektakl na scenie łódzkiego Teatru Nowego im. K. Dejmka wyreżyseruje ceniony twórca, Remigiusz Brzyk - premiera w drugiej połowie tego roku anna kaczmarz
Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi zaprezentował już pierwszą premierę nowego roku - spektakl „Hamlet we wsi Głucha Dolna”. I zapowiada kolejne wydarzenia.

Jak informuje Teatr Nowy, tegoroczną ofertę łódzkiej sceny zdominują tematy społeczne: realizatorzy będą sięgać po reportaże i literaturę faktu oraz motywy stricte łódzkie - z okazji jubileuszu 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich.

W miniony weekend na Dużej Scenie „Nowego” odbyła się premiera przedstawienia „Hamlet we wsi Głucha Dolna” Ivo Brešana w reżyserii Roberta Talarczyka. Na koniec marca natomiast zaplanowana jest premiera spektaklu w reżyserii Wiktora Rubina z tekstem i dramaturgią Jolanty Janiczek, poświęconego postaci Eugenii Steinbart - łodzianki z Bałut, aktorki żydowskiego pochodzenia, która w męskim przebraniu nie tylko podjęła pracę, ale także wstąpiła w związek małżeński, z którego (oficjalnie) urodził się syn.

Na Dzień Dziecka przygotowywana jest kontynuacja familijnego spektaklu „My, psy” w reżyserii Przemysława Dąbrowskiego - tym razem bohaterowie mają polecieć w kosmos, skąd - jak podkreślają twórcy - będą przestrzegać młodych widzów przed pułapkami świata cyfrowego i opowiadać o tym, co trudno znaleźć w Internecie: przyjaźni, miłości, odwadze i odpowiedzialności.
W drugiej połowie roku na Dużej Scenie widzowie zobaczą spektakl w reżyserii Remigiusza Brzyka, który w „Nowym” wystawiał m.in. „Ziemię obiecaną”, „Brygadę szlifierza Karhana” czy „1968 // biegnij, mała, biegnij”.

Bogate plany związane są też z Małą Sceną „Nowego”, na której od blisko dwóch lat powstają teatralne debiuty w ramach projektu „Nowy i Młodzi”. - W tym roku projekt zyska nową perspektywę: poza kuratorowanym spektaklem w reżyserii zwyciężczyni ostatniego Forum Młodej Reżyserii Anny Obszańskiej, realizowanym w koprodukcji w Festiwalem Łódź Czterech Kultur, obejmie także szeroko pojętą edukację artystyczną młodych twórców - wyjaśnia Katarzyna Bieńkiewicz z Teatru Nowego.

W połowie stycznia wystartuje cykl warsztatowy „Światoobrazy”, który ma dać możliwość wymiany umiejętności, narzędzi i doświadczeń między młodymi reżyserami i reżyserkami oraz dramaturgami i dramaturżkami reprezentującymi Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie i Akademię Teatralną w Warszawie oraz studentami i studentkami Szkoły Filmowej w Łodzi. Zaproszeni do projektu twórcy mają rewidować, rekonstruować i remiksować kanony filmowe, autorstwa absolwentów i absolwentek Szkoły Filmowej.

Na początek trzy reżyserki: Ewa Galica (AT), Mira Mańka (absolwentka AST) i Anna Obszańska (AST) zmierzą się z debiutanckimi dziełami Andrzeja Wajdy, Jerzego Skolimowskiego, Agnieszki Holland, Barbary Sass i Kazimierza Kutza; jesienią natomiast uczestnicy warsztatów zajmą się dorobkiem Andrzeja Munka. Obie edycje przedsięwzięcia zwieńczą otwarte dla publiczności pokazy pracy w procesie.

„Nowy” zapowiada również zacieśnienie współpracy z działającą w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Pracownią Dramaturgiczną. Studenci i studentki III i IV roku Wydziału Reżyserii Dramatu AST oraz aktorzy i aktorki teatru przygotują podczas tygodniowych warsztatów pięć otwartych dla publiczności czytań performatywnych nowych dramatów polskich, które powstają w Pracowni Dramaturgicznej krakowskiej AST.

Do współpracy artystycznej na Małej Scenie - poza wspomnianą Anną Obszańską - teatr zaprosił także dwie inne reżyserki młodego pokolenia. Agnieszka Jakimiak w ubiegłym roku w ramach Festiwalu Łódź Czerech Kultur pokazała na scenie Teatru Nowego „Miłą robótkę”, która przyniosła jej nominację do Paszportu Polityki, a tym razem zajmie się łódzką kulturą rave lat 90. ubiegłego wieku. Agata Biziuk natomiast zapowiada podjęcie na scenie tematu przemocy.

Teatr zaplanował także zorganizowanie Przeglądu Reportaży Scenicznych „Nowy Temat”. Zaplanowane na październik wydarzenie ma być okazją do zaprezentowania widzom najciekawszych pozycji repertuarowych polskiego teatru faktu ostatnich lat. Przygotowanym spektaklom towarzyszyć będą rozmaite spotkania i warsztaty.

Od października minionego roku w „Nowym” trwają zajęcia drugiej edycji Koła i Studium Teatralnego. Osiemdziesięciu uczestników pracujących w czterech grupach przygotowuje amatorskie spektakle, których prezentacja zaplanowana jest na drugą połowę czerwca.

Teatr planuje również kontynuację spotkań w ramach zainaugurowanego w ubiegłym roku Nowego Salonu Poezji. W 600. rocznicę nadania Łodzi praw miejskich chce sięgać po dorobek łódzkich poetów, uznanych i tych nieco zapomnianych, także współczesnych. Utworom w wykonaniu aktorów teatru będą towarzyszyły rozmowy o „twórczych poszukiwaniach i kształtowaniu się wrażliwości mieszkańców przemysłowego miasta” oraz muzyka w wykonaniu artystów łódzkiej Akademii Muzycznej.

Tak jak w poprzednich latach, w Teatrze Nowym odbędą się także „Narodowe czytanie”, kolędowanie połączone ze zbiórką funduszy na Łódzkie Hospicjum dla Dzieci przy ul. Łupkowej oraz teatralne powitanie Nowego Roku 2024.

A już 12 stycznia od godz. 19 w „Nowym” pokazany zostanie monodram „Byk” w wykonaniu Roberta Talarczyka, a po spektaklu odbędzie się spotkanie autorem, Szczepanem Twardochem.

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki