Marek Cieślak: Technopark to spółka szczególnej troski...

  Marek Cieślak: Technopark to spółka szczególnej troski [WYWIAD]

  rozm. Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rozmowa z Markiem Cieślakiem, wiceprezydentem Łodzi.
  Marek Cieślak

  Marek Cieślak ©Jakub Pokora/Archiwum Dziennika Łódzkiego

  Dziwna sytuacja, przyzna Pan. Władze Łodzi przedłużają kadencję prezesa technoparku, a jednocześnie wznieca się lawinę wątpliwości, jeśli chodzi o funkcjonowanie spółki.
  Projekt technoparku jest szczególnie trudny ze względu na już zaangażowane duże pieniądze unijne i pomysł na kolejne. Wybudowanie BioNanoParku jest sukcesem, ale też nakłada to ogromną odpowiedzialność na zarząd. Ogromny potencjał musi być wykorzystany, to nie może być martwe. Ten supernowoczesny sprzęt musi czemuś służyć, nie mówiąc o tym, że wszystko się szybko starzeje, postęp w technologiach jest duży. Obecnie kończy się wyposażanie obiektu. Problemem w technoparku jest kwestia przetransfe-rowania pomocy publicznej, która została udzielona na rzecz tych, którzy z dobrodziejstw tych laboratoriów będą mogli skorzystać. Powinien być wytworzony mechanizm takiego transferu, czyli mó-wiąc prościej – powinno być tam taniej niż w innych laboratoriach na świecie.

  A nie jest tak?
  Mechanizm został wprowadzony, ale żeby to w całości przetransponować, to park niewątpliwie powinien bardziej „hulać” niż dziś. A na horyzoncie jest już nowy projekt Politechniki, który ma być realizowany w technoparku – BioNanoPark Plus. To jest kolejne sto milionów złotych. _To wszystko pokazuje, że spółka ta jest spółką specjalnej troski.

  Też mi się takie sformułowanie spontanicznie nasunęło.
  Skojarzenia są proste. To jest spółka specjalnej troski ze względu na duże środki publiczne, ze względu na współpracę z uczelniami i między uczelniami. Pomysł zasadza się też na aktywizacji środowisk naukowych i transferze tego, co robi się na uczelniach, do przemysłu.

  A dlaczego Andrzej Styczeń został na kolejną kadencję, skoro tam nie„hula”, jak sam Pan mówi?
  W tym miesiącu mija termin składania wniosków do tego nowego projektu i powinien zrealizować to obecny zarząd. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wskazało, że do końca lipca trzeba rozszerzyć poprzednią umowę, lbo ją aneksować, żeby starać się o kolejne środki na nowe plany. Pozwoliliśmy sobie z panią prezydenta Zdanowską zaproponować do rady nadzorczej pana Sławomira Lachowskiego, który jest wybitnym finansistą. Mam nadzieję, że on pomoże nam we właściwym spojrzeniu na to, co dzieje się w technoparku i jak powinien on funkcjonować w przyszłości.

  A jak tam z Pana zaufaniem do prezesa? Bo dwa lata temu przedstawiciel miasta próbował przekonać resztę rady nadzorczej, że Stycznia trzeba odwołać, gdyż utracił Pana zaufanie?
  Nie wypieram się tego, że w 2011 roku zamierzałem zrezygnować ze współpracy z panem prezesem Styczniem. Ale ze względu na decyzję udziałowców to się nie powiodło. Ale teraz całkiem świadomie rekomendowałem prezesa Stycznia, żeby na końcowym etapie składania wniosków zrobił, co powinien. Mam sporo wątpliwości co do funkcjonowania technoparku od samego początku. Duże środki, duża odpowiedzialność, powinna być wykazywana większa aktywność w kontaktach ze środowiskami naukowymi. Są wprawdzie zaangażowane trzy uczelnie, jest komitet naukowy, czyli są formalne instrumenty, ale potrzebne są bieżące kontakty, także z biznesem.

  Pusto trochę w tym technoparku...
  Technopark jest na początku drogi. Po rozmowach z rektorami uczelni i profesorami, zaangażowanymi w te projekty, mam nadzieję, że to zacznie sensownie funkcjonować. Miałem też wątpliwości co do sprzedaży nieruchomości, szczególnie Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska. Pozostali udziałowcy i rada naukowa przekonywali mnie, że można w ten sposób uzyskać efekt synergii. Zobaczymy.

  A te działki w ogóle powinny być sprzedawane?
  Jest dylemat. Przyjmowaliśmy program, polegający na tym, że działki powinny być dzierżawione. Ale wiem z praktyki, że gdy ktoś chce zaangażować duże pieniądze, to model dzierżawy szczególnie go nie interesuje. Wyszło to przy okazji drugiej potencjalnej transakcji – sprzedaży ziemi firmie farmaceutycznej. Operacja nie jest jeszcze sfinalizowana, więc mam nadzieję, że zarząd będzie się sytuacji uważnie przyglądał. Pojawił się inwestor zagraniczny, który postawił warunek: własność terenu. I ja to rozumiem, trzeba znaleźć jakiś kompromis. Jeśli jest duży inwestor, na którym nam zależy, nie powinniśmy wypuszczać go z rąk i pozwolić na realizację przedsięwzięcia gdzie indziej, tylko dlatego że sztywno trzymamy się zasad. Choć z drugiej strony, nie po to był aportem wniesiony do spółki grunt, żeby nim teraz handlować. Prosiłem uczelnie o dodatkowe opinie i moje wątpliwości co do tego inwestora zostały rozwiane przez radę programową, która stwierdziła, że to jest bardzo poważny projekt, którego realizacja będzie się miastu, a szczególnie uczelniom, bardzo opłacać. A to ze względu na stopień skomplikowania projektu i możliwość włączenia się szkół wyższych w badania. Więc tak jak mówię – generalnie grunt nie powinien być sprzedawany, ale jeśli jest duży inwestor, który chce wyłożyć kilkadziesiąt milionów dolarów pod warunkiem, że będzie mógł kupić ziemię, a w dodatku naukowcy mówią, że to dobry projekt – to myślę, że warto ustąpić.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kiedy wsadzą Cieślaka?

  CBA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Kiedy wsadzą Cieślaka?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odpowiadam

  Ja Animozja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Nigdy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo