reklama

Nienawiść wobec cudzoziemców. W Łodzi szarpią za hidżab

Matylda Witkowska
Maciej Kałach
Maciej Kałach
Zaktualizowano 
Noszenie hidżabu w Łodzi może prowokować do agresji. Muzułmańskie studentki są zaczepiane, wyzywane i szarpane
Noszenie hidżabu w Łodzi może prowokować do agresji. Muzułmańskie studentki są zaczepiane, wyzywane i szarpane Paweł Łacheta
Powstaje grupa robocza mająca rozwiązać problem aktów nienawiści wobec cudzoziemców. Dwa lata temu ataków na studentów z zagranicy było kilkanaście rocznie, teraz jest kilkadziesiąt

Przedstawiciele uczelni i instytucji zajmujących się cudzoziemcami są przerażeni skalą agresji, jaka spotyka zagranicznych studentów w Łodzi. W zeszłym tygodniu w łódzkim magistracie uczelnie przedstawiły raporty dotyczące incydentów wobec ich zagranicznych studentów.

Łódzcy cudzoziemcy o innej karnacji skóry częściej mają do czynienia z przestępstwami motywowanymi nienawiścią. Ulegają pobiciom i uszkodzeniom ciała. Są obrażani, molestowani, dotykani w miejscach publicznych - to wnioski Marii Sajenczuk po współorganizowej przez nią w czwartek debaty „Tolerancyjna twarz Łodzi”. Na zaproszenie działającej przy magistracie Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji na spotkanie przyszli także przedstawiciele łódzkich uczelni.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Hol Erasmusa. Studenci Uniwersytetu Łódzkiego kolorowali ściany w ICZMP w Łodzi

Dwa tygodnie temu w toalecie Manufaktury studenta Erasmusa z Hiszpanii zaczepiło dwóch osiłków. Chcieli go wylegitymować i sprawdzić, czy student o oliwkowej cerze nie jest terrorystą. Pomogli mu klienci centrum.

Studentka Politechniki Łódzkiej z Algierii z powodu hidżabu była poszturchiwana na ulicy. Inne dziewczyny też się skarżą.

- Moja koleżanka ze studiów w Łodzi przestała nosić chustę. Od razu poczuła się bezpieczniej - mówi 20-letnia Aya, studentka stomatologii pochodząca z Iranu. Ona sama była zaczepiana kilka razy w centrach handlowych. - Jedna z klientek Galerii Łódzkiej szarpała mnie i nie chciała wpuścić na ruchome schody - opowiada.

W czwartek raporty dotyczące incydentów przedstawiły w magistracie największe łódzkie uczelnie.

- W kończącym się roku akademickim odnotowaliśmy przynajmniej kilka poważnych incydentów na tle rasowym i religijnym, w których pokrzywdzonymi byli studenci anglojęzyczni naszej uczelni - mówi Joanna Orłowska, rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Uniwersytet Łódzki w pierwszej setce unijnego rankingu uczelni

Podczas debaty o „Tolerancyjnej twarzy Łodzi” gdy dane przedstawiły najważniejsze łódzkie uczelnie okazało się, że tytuł debaty nie przystaje do rzeczywistości... Przytaczano przypadki studentek, którym pasażerowie próbowali ściągać hidżab podczas jazdy tramwajem i studenta ciemniejszej karnacji, zranionego kastetem.

- W ciągu ostatnich lat liczba incydentów wobec zagranicznych studentów zdecydowanie wzrosła - relacjonuje Monika Kamieńska ,Pełnomocnik Prezydent Łodzi ds. Równego Traktowania. - Jeszcze niedawno było ich kilkanaście rocznie teraz jest kilkadziesiąt - mówi.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Prawdopodobnie przypadków jest dużo więcej. Wiele ile incydentów nie jest zgłaszanych. - Studenci nie zawsze szukają także pomocy na policji. Narzekają na jej opieszałość oraz nieznajomość języka angielskiego pracowników służb mundurowych - policji i straży miejskiej - podkreśla Joanna Orłowska.

Dlatego przy magistracie powstaje robocza grupa mająca walczyć z nienawiścią wobec cudzoziemców. Kilkunastu przedstawicieli urzędu, uczelni, służb porządkowych i fundacji ma opracować wytyczne dla miasta w tym zakresie. Ma też przygotować projekt kampanii społecznej i namówić magistrat do jej sfinansowania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zagraniczni studenci w Łódzkiem. Uczelnie bronią się przed niżem demograficznym

Na razie z islamofobią walczy łódzkie Centrum Dialogu im. Edelmana. W tym roku prowadziło wykłady akademickie i zajęcia o ksenofobii dla 6 tys. uczniów. - Będziemy kontynuować podobne działania - zapewnia Joanna Podolska, dyrektorka Centrum. - Dane przedstawione na spotkaniu były bardzo niepokojące.

Głos zabrali także rektorzy. Szefowie dwóch największych łódzkich szkół wyższych podpisali się pod apelem „Uczelnie przeciw rasizmowi”, wydanym w maju przez prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Pod dokumentem widnieją podpisy prof. Włodzimierza Nykiela z Uniwersytetu Łódzkiego, oraz prof. Stanisława Bieleckiego z Politechniki Łódzkiej. W apelu jest mowa o wydarzeniach z Białegostoku (przez który przeszedł ksenofobiczny marsz ONR) oraz w Rzeszowie (gdzie doszło do ataków wobec studentów-cudzoziemców).

Uczelnie zdają sobie sprawę, że wrogość wobec cudzoziemców może się dla nich kiepsko skończyć. Jak informuje Liliana Lato, kierownik Biura Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego, jedna z największych grup, która przyjeżdża na UŁ w ramach programu Erasmus to Turcy (270 osób). Jeśli przedstawiciele tej nacji przestaną wybierać Łódź, zapewne uboższa stanie się oferta wyjazdów dla młodych Polaków.

Maria Sajenczuk podkreśla, że studenci z zagranicy to spory zastrzyk finansowy dla uczelni, miasta i łodzian (np. dla wynajmujących mieszkania). W tym roku akademickim na trzech największych uczelniach w Łodzi będzie przebywać łącznie ok. 3 tys. studentów.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 141

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karoline

Jestem zwolenniczką symetrii,nie tchórzliwego podkładania się wypaczonym normom etyczno-obyczajowym. Kraje islamskie a arabskie w szczególności rygorystycznie żądają dostosowania się gości do ich kultury,zwyczajów z konsekwencjami karnymi włącznie. Prezydent Duda także składa hołdy przyjaźni ze skubiącymi nas na wszystkie sposoby Niemcami zamiast umiejętnie napomknąć choćby o losie polskiej mniejszości; rozwiązanego jeszcze za Hitlera ZPwN "Rodło" i zarekwirowanego wówczas majątku,siedziby porównując to z komfortową sytuacją,przywilejami mniejszości niemieckiej w Polsce. Okazja ku temu była wyśmienita. Ale chyba nie wziął pampersów na zmianę. "Jak się nie będą bali to się będą z ciebie śmiali"-jak mawiał Mały Rycerz,co właśnie Niemcy z całą potęgą Hochkultur obecnie względem nas czynią.

k
kolo

Jak jade do krajow arabskich to mam chodzic okutana i z facetem. Jak oni przyjezdzaja do mnie wymagam zdjecia szmat z glowy i chce moc pogadac z kobieta innej kultury bez jej przydupasa... Tak trudno to pojac...?

b
bk

ja nie jestem tępym *jem, bo jestem babą:). A mnie się hidżaby na ulicach w Polsce NIE podobają. Bo godzą w to wszystko, co daje mi prawa ludzkie. NIE godzę się oglądać symboli upodlenia kobiet. Co zatem z MOJĄ wolnością? Muzułmanki mogą ją łamać? A dlaczego tak?

b
bk

Drogie panie, Polska, to nie kraje arabskie, gdzie kobieta musi się chronić przed mężczyznami. Ale mniejsza z tym. Ja się pytam, co z MOIMI prawami do nieobrażania MOJEGO światopoglądu. Światopoglądu wg którego hidżab wyraża upodlenie kobiety, podporządkowanie jej facetom, jej ucisk i to wszystko czego feministki tak bardzo (podobno) nienawidzą w patriarchacie. No więc jak? Mój światopogląd nie podlega ochronie? Muzułmankom wolno go gwałcić?

M
Mgr Inż Mikolajczyk

Dlaczego się dziwicie że wzrasta agresja do cudzoziemców pochodzenia arabskiego? Chyba właśnie dobrze że społeczeństwo nie toleruje bydła na ulicach. To jest dzicz popierająca islamski terroryzm. Jeszcze niesłyszałem aby jakiekolwiek państwo arabskie potępiło islamski terroryzm. Jak nie potępiają to znaczy że popierają po cichu a my tego u nas nie chcemy. To jest nasze miasto i żaden urzednik nie będzie nam mówił kogo jak mamy traktować. Społeczeństwo od zalania dziejów było za to odpowiedzialne i to do nas ta rola należy. A wy sie pakujcie...

a
abcd

Nigdy nie pozwalajcie, aby nazywano was rasistami lub ksenofobami! 15% społeczeństwa, 50% morderstw - CHCECIE TAK MIEĆ? To nie jest rasizm - to zwykłe myślenie z troską o przyszłości własnych dzieci. CHCECIE ZOSTAWIĆ IM TAKĄ POLSKĘ? - Nie pozwólcie sobie wmówić, że to jest ksenofobia lub rasizm - macie prawo sami kształtować przyszłość własnego kraju. Po prostu: NIE CHCEMY TAK MIEĆ, taki jest NASZ wybór.

W
Wuj Stefan

muzułmanom?

W
Wuj Stefan

Definicję islamu, gdzie slafici, sunnici (ci chyba najbardziej), szyici i religioznawca wie, kto jeszcze, nawzajem się wyklinają i zwalczają. Z dwojga złego wolę kiboli.
Martwi mnie, że wielu ludzi mówi, że islam przejdzie taką samą transformację jak chrześcijaństwo, które przecież od uzyskania statusu religii państwowej bodajże w 395 r. do Oświecenia wzniecało wojny religijne pomiędzy swoimi odłamami z powodu różnic religijnych (w uproszczeniu). Należy jednak zauważyć, że obejmuje to kres 1500 lat, podczas gdy islam, powstały w 610 r. ma już za sobą 1406 lat, a opamiętania nie widać.

W
Wuj Stefan

a później nie będziesz mógł wyjść na ulicę, bo w łodzi będziesz miał Paryż, Londyn, Brukselę itp.

Ł
Łódź Bez Szariatu

Bardzo dobrze. Mieszkam w Anglii. To co sie dzieje to jakis obled.
Ciapatych jest wszedzie pelno, a jak cos sie odezwiesz odrazu atakuja.
Anglicy oddali kraj bez walki. Polska nie moze zrobic tego bledu co Anglia, Niemcy i Francja.
Londyn upadl, Parzy plonie a Berlin jest pod okupacja turecką.

Tego już za wiele. Miejmy nadzieje, że wciąż drzemie w nas, polakach duma Sobieskiego i poczucie suwerennosci. Jezeli Polska bedzie upadac jak zachod to wroce.

P
POPOERAM

POPIERAM :-) JA BYM ICH WSZYSTKICH ZA CHABETY I Z KOPA W D*** DO AFRYKI NIECH TAM SPOKUJA Z KOZAMI

c
carlos

Bardzo dobrze wpierdol sie nalezy!!!!!!

W
W tym wypadku ma rację

Każdy przedstawiciel mniejszości, pochodzący z dowolnego miejsca na świecie, jeżeli chce żyć i pracować w Rosji, powinien mówić po rosyjsku, i przestrzegać rosyjskiego prawa. Jeśli muzułmanin woli prawo szariatu to radzimy mu, aby przeniósł się do tych krajów, miejsc gdzie szariat obowiązuje.
Rosja nie potrzebują mniejszości muzułmańskich. To mniejszości potrzebują Rosji, a my nie będziemy tworzyć specjalnych przywilejów lub zmieniać nasze prawa zgodnie z ich życzeniami.
Mogą krzyczeć głośno o "dyskryminacji." Nie będziemy tolerować braku szacunku dla naszego rosyjskiej kultury.

Takie samobójstwo kulturowe ma miejsce w Ameryce, Anglii, Holandii i Francji, muzułmanie przechwycą władzę w tych krajach.

Jeśli mamy przetrwać jako naród to Rosja nie pójdzie tą drogą.

Rosyjskiego prawa i tradycji nie da się pogodzić z brakiem kultury i prymitywnych zwyczajów szariatu.

G
Gość

zmienisz zdanie. Chyba że podsuniesz im kolejną

E
EE

Jeszcze się taki odważny żyd w Łodzi nie pojawił , który by z pejsami samotnie po ulicach naszego miastai chodził .Hardzi są w grupie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3