Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raport o rynku nieruchomości w Łodzi zaprezentowano w Cannes. Chcą budować mieszkania i hotele, a nie tylko biura

Marcin Bereszczynski
Marcin Bereszczynski
Nowe Centrum Łodzi nie stanie się wyludnioną dzielnicą jak paryskie La Defence. Świadczą o tym rozmowy z inwestorami prowadzone przez UMŁ i raport dotyczący łódzkiego rynku nieruchomości przygotowany przez firmę Cushman&Wakefield, który zaprezentowano na targach MIPIM w Cannes.

Urzędnicy magistratu podzielili się spostrzeżeniami dotyczącymi udziału Łodzi w targach nieruchomości MIPIM w Cannes. Ich zdaniem najważniejsze były dwa wydarzenia. Pierwsze to przedstawienie projektu zabudowy NCŁ przez firmę Ghelamco na najdroższej działce sprzedanej przez miasto. Drugie to raport Cushman & Wakefield o rynku nieruchomości.

- Jako urzędnicy odpowiedzialni za sprzedaż miejskich nieruchomości jesteśmy skazani na brak obiektywizmu. Raport Cushman & Wakefield jest obiektywny i pokazuje na liczbach, że NCŁ nie stanie się terenem zabudowy wyłącznie biurowej. Zainteresowanie inwestorów dotyczy również branży mieszkaniowej i hotelowej - mówi Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą UMŁ.

Przypomnijmy, że pierwsze prywatne inwestycje w NCŁ to budowa biurowców. Pojawiły się obawy, że NCŁ opustoszeje wraz z wyjściem z pracy osób zatrudnionych w biurach, a dzielnica zacznie przypominać wyludnioną La Defence.

- Z raportu o łódzkim rynku nieruchomości wynika, że powstaną nie tylko biurowce, a liczba mkw. powierzchni biurowych jest taka, jaka być powinna - dodał Adam Pustelnik.

Autorzy raportu obliczyli, że obecnie w Łodzi jest 430 tys. mkw. powierzchni biurowej. W ostatnich pięciu latach ta liczba wzrosła o 200 tys. mwk. dodatkowo 100 tys. mkw. powierzchni biurowej jest w trakcie budowy.

- Łódź zanotowała największy przyrost nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce - powiedziała Zuzanna Krech z Cushman & Wakefield. - Biurowce są wkomponowane z zabytkową zabudowę. To unikalna kombinacja w Europie. Łódź jest atrakcyjna kosztowo. Zanotowała niewielki wzrost czynszów, ale tylko dlatego, że podniósł się standard powierzchni biurowej. Przed miastem stoi wyzwanie, aby nie było monokultury biurowej. Potrzebny jest rozwój funkcji mieszkaniowej i hotelowej.

Adam Pustelnik zwraca uwagę, że obecnie Profbud buduje mieszkania przy Węglowej, Tramwajowej i Lindleya. Budowa osiedla rozpoczęła się w marcu, a zakończy się na początku 2020 roku. W pierwszym etapie powstaną 212 mieszkania, a w drugim 208. Zainteresowanie deweloperów mieszkaniowych dotyczy również terenów za dawną siedzibą Enkev, w okolicach Targowej i Dowborczyków, a w pobliżu rynku Kobro chcą inwestować deweloperzy hotelowi.

Eksperci OPG Property Professionals zajmujący się nieruchomościami zwrócili uwagę po targach w Cannes, że Polska przestała być postrzegana jako rynek drugiej kategorii.

- Wydaje mi się, że rynek w Polsce w pewnym sensie dojrzewa, ponieważ coraz więcej deweloperów i inwestorów w centralnym miejscu swoich projektów stawia końcowego użytkownika przestrzeni. Miastotwórczość to aspekt, który od początku towarzyszył naszemu projektowi OFF Piotrkowska Center. Takie podejście widzimy w przypadku inwestycji w Nowym Centrum Łodzi, którą Ghelamco oficjalnie zapowiedziało w Cannes - powiedział Michał Styś, dyrektor zarządzający OPG Property Professionals.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki