Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy kiedy odbędzie się pogrzeb Józefa Niewiadomskiego, byłego prezydenta Łodzi

Anna Gronczewska
Już wiadomo, że Józefa Niewiadomskiego, byłego prezydenta i wojewodę łódzkiego pożegnamy w najbliższą środę o godzinie 12.00. Pochowany zostanie w Alei Zasłużonych, w komunalnej części Cmentarza Doły w Łodzi.

Józef Niewiadomski, były I sekretarz Komitetu Łódzkiego PZPR, a także prezydent i wojewoda łódzki zmarł nagle w miniony czwartek, 8 sierpnia.

- Wystąpiliśmy z prośbą do prezydent Łodzi, by Józef Niewiadomski został pochowany w Alei Zasłużonych cmentarza na Dołach – mówi Ismena Lechowska, rzecznik prasowy SLD w Łodzi. - Hanna Zdanowska wyraziła taką zgodę. Józef Niewiadomski był przecież prezydentem naszego miasta, wieloletnim radnym.

Ismena Lechowska nie wie jeszcze kto przyjedzie na pogrzeb byłego prezydenta Łodzi. Przypuszcza, że na pewno pojawią się władze Łodzi z prezydentem miasta Hanną Zdanowską, a także województwa.

- Józef Niewiadomski był przecież także wojewodą łódzkim – dodaje Ismena Lachowska. - Wiemy, że na pogrzebie będą przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego, bo zmarły był od lat związany z harcerstwem, a także reprezentanci Polskiego Związku Łowieckiego. Nie otrzymaliśmy jeszcze potwierdzenia, kto przybędzie z władz SLD.

Tadeusz Matusiak, jeden z działaczy łódzkiej lewicy, były prezydent Łodzi znał bardzo dobrze Józefa Niewiadomskiego. Zachował się bardzo dobrze w jego wspomnieniach.

- Był ciepłym, dobrym, życzliwym człowiekiem – mówi nam Tadeusz Matusiak. - Zawsze najważniejsze dla niego były sprawy miasta. Uważał, że należy służyć Łodzi i jego mieszkańcom.

Tadeusz Matusiak pamięta, że kiedy Józef Niewiadomski był prezydentem Łodzi on wchodził w skład Rady Miasta. Był przewodniczącym komisji budownictwa. Kiedyś zarzucił mu, że w Łodzi buduje się rocznie tylko 10 tysięcy mieszkań rocznie, a by zaspokoić potrzeby łodzian potrzebnych było 14 tysięcy.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

- Józek trochę się wtedy na mnie pieklił – wspomina Tadeusz Matusiak. - Po latach wracaliśmy do tej sytuacji...I porównaliśmy ile tych mieszkań buduje się teraz.

Józef Niewiadomski był symbolem łódzkiej lewicy. Szanowanym nie tylko przez ludzi z lewej strony politycznej. Był człowiekiem, z którym można było rozmawiać o trudnych sprawach.

- Myślę, że jego pogrzeb przyjedzie kierownictwo SLD z Włodzimierzem Czarzastym – mówi Tadeusz Matusiak. - Spodziewam się też Leszka Millera i Marka Belki.

Przypomnijmy, że Józef Niewiadomski urodził się 2 stycznia 1933 roku w Łodzi. Dzieciństwo spędził na tzw. Młynku, w okolicach ul. Śląskiej. Już w 1945 roku złożył przysięgę harcerską i został członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Działał też w Związku Młodzieży Polskiej.

Legitymację partyjną PZPR odebrał w 1951 roku. Po maturze próbował zaocznie studiował na Politechnice Łódzkiej, prawo na Uniwersytecie Łódzkim. W końcu został wysłany do Warszawy do Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR. Skończył ja po trzech latach, w 1966 roku. Temat jego pracy magisterskiej brzmiał: Udział robotników w zarządzaniu przedsiębiorstwem na przykładzie zakładów Fonika w Łodzi.

Po powrocie z Warszawy w 1966 roku. rozpoczął pracę w Komitecie Łódzkim PZPR. Dokładnie w Wydziale Kultury, Nauki i Oświaty. W 1974 roku został I sekretarze Komitetu Dzielnicowego PZPR Łódź – Śródmieście. Jego kariera polityczna nabierała rozpędu. W 1977 roku został wiceprezydentem Łodzi, a już po roku prezydentem, a także wojewodą łódzkim. Pełnił tę funkcję do 1985 roku. Wtedy na krótko wyjechał do Warszawy, gdzie 12 listopada został ministrem budownictwa, gospodarki przestrzennej i komunalnej. Ale już w lipcu 1986 roku powrócił do Łodzi. Wybrano go I sekretarzem Komitetu Łódzkiego PZPR. Był nim do 1989 roku. Potem został łódzkim radnym w latach 2002 – 2006, a potem od lutego do listopada 2010. Należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki