MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oddano do użytku tunel dla samochodów w Bedoniu. Kiedy w Łodzi powstaną bezkolizyjne przejazdy?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Nieco wcześniej niż zapowiadały to PKP Polskie Linie Kolejowe, będące inwestorem budowy tunelu dla samochodów w Bedoniu, bezkolizyjna przeprawa pod torami została otwarta. Budowa przeciągnęła się o ponad pół roku, a to z tego powodu, że robotnicy dokopali się do podziemnego cieku wodnego i trzeba było przeprojektować odwodnienie tunelu tak, by była możliwość odprowadzenia obfitych wód gruntowych oraz opadowych.

Najpierw Gałkówek, teraz Bedoń

Budowa wiaduktu w Bedoniu to jedna z dwóch takich inwestycji, które miały na celu ułatwienie kierowcom przejazdów z jednej na drugą stronę linii kolejowej Łódź - Koluszki, odznaczającej się ogromnym natężeniem ruchu pociągów. To powodowało, że przejazdy w poziomie torów były zamykane na długie minuty, a okienka bez pociągów trwały zaledwie chwilę. Samochody nie nadążały przejechać, a już dróżnik zamykał ponownie szlabany. To powodowało frustracje mieszkańców, którzy nigdy nie wiedzieli ile odstoją na przejeździe, przez co spóźniali się do pracy a dzieci do szkoły. W długich korkach tkwiły także autobusy i busy, co czyniło dojazdy z Bedonia np. do Łodzi istnym koszmarem. Sytuację poprawiło nieco oddanie do użytku jesienią ub. roku bezkolizyjnego przejazdu w Gałkówku, ale jeden taki przejazd to za mało, aby sytuacja uległa radykalnej poprawie. Teraz sytuacja powinna się poprawić, bo przyszedł czas na otwarcie tunelu w Bedoń.

– Nie było wstęgi, szampana ani przemów. Bez zbędnej zwłoki, zaraz po otrzymaniu wszelkich odbiorów oddaliśmy tunel pomiędzy Andrespolem a Bedoniem do Państwa dyspozycji. Wierzymy, że spełni on swoją rolę i zaoszczędzi wszystkim przejeżdżającym cenny czas — poinformował wójt Gminy Andrespol w mediach społecznościowych.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Teraz czas na Łódź

Dwa kolejne przejazdy bezkolizyjne pod torami na linii Łódź - Koluszki mają powstać także w samej Łodzi, na Widzewie. Jeden już istnieje - chodzi o tunel na ulicy Niciarnianej. To jednak stanowczo za mało, aby kierowcy odczuli poprawę. Tym bardziej, że przejechanie tym tunelem, szczególnie w godzinach szczytu, wymaga nieraz stania w korku nawet przez 15 minut. Z kolei na ulicach Transmisyjnej i Malowniczej długie kolejki aut nadal ustawiają się pod szlabanami, w szczególności w godzinach porannych i popołudniowych. Kiedy pociągów odjeżdżających ze stacji Łódź Fabryczna w stronę Koluszek będzie więcej (po wybudowaniu tunelu), sytuacja jeszcze się pogorszy. Dlatego miasto planuje budowę dwóch bezkolizyjnych przejazdów - na ul. Malowniczej oraz na przedłużeniu al. Hetmańskiej. Według wstępnych założeń przy al. Hetmańskiej ma powstać tunel, kolei na Malowniczej ma stanąć wiadukt dla samochodów. Powinny być gotowe w 2027 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oddano do użytku tunel dla samochodów w Bedoniu. Kiedy w Łodzi powstaną bezkolizyjne przejazdy? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki