MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 17.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 17 maja 2018 [PYTANIA]

(fed)
MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 17.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 17 maja 2018 [PYTANIA]
MATURA USTNA POLSKI 2018 TEMATY 17.05: Pytania na maturze ustnej z polskiego 17 maja 2018 [PYTANIA] Archiwum Polska Press
MATURA USTNA POLSKI 2018: 17 MAJA 2018 [TEMATY, PYTANIA]. JĘZYK POLSKI USTNY [PYTANIA z 17 maja]. TEMATY MATURA USTNA POLSKI 2018 17 MAJA. Czwartek, 17 maja to kolejny dzień drugiego tygodnia ustnej matury z języka polskiego w nowej formule, obowiązującej od 2015 roku. Tegoroczny egzamin ustny z polskiego, podobnie jak w latach ubiegłych ma formę wypowiedzi, do której abiturienci przystępują po wylosowaniu pytania. Maturzyści nie znają od razu całej puli pytań, ale na bieżąco dzielą się zagadnieniami, które się już pojawiły i przygotowują do swojego egzaminu. Wszystko to zgodnie z aktualnie obowiązującym systemem. Publikujemy i aktualizujemy TEMATY, które pojawiają się na USTNEJ MATURZE Z JĘZYKA POLSKIEGO 2018. Możecie również sprawdzić wszystkie PYTANIA, które znalazły się na maturze w latach 2016 i 2015. Część z nich może pojawić się również w tym roku. Trzymamy kciuki za wszystkich, życzymy powodzenia! PYTANIA NA MATURZE USTNEJ Z POLSKIEGO 17 MAJA 2018

MATURA USTNA POLSKI 2018 - TEMATY, PYTANIA 17 MAJA 2018 - CZWARTEK

W tym miejscu, na bieżąco pojawiać się będą pytania z matury ustnej z polskiego z 17 maja 2018 r. Naciśnij F5 by odświeżyć stronę

Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

 • Jakie refleksje na temat losu człowieka znajdujemy w tekstach kultury. Na podstawie Rzeźby „Lalkarz Jerzego Kędziory” i innych tekstów literackich ( Temat 1)
 • Jak twórcy ukazują relacje człowieka z naturą na podstawie wiersza Julii Hartwig \"Wyreczymy Cie naturo\" i innych tekstów kultury. (Temat 2)
 • Jakie znaczenie w kulturze narodowej mają gwary? Na podstawie tekstu „Kulturalna wartość gwar” Kwiryna Handke, swoich doświadczeń komunikacyjnych oraz innego tekstu kultury. (Temat 3)
 • Jaka jest rola pracy w życiu człowieka? Na podstawie obrazu "Żniwa" W.Tetmajera i odwołać się do wybranych tekstów literackich. (Temat 4)
 • Jak mogą być uznawane autorytety? Odwołaj się do fragmentu Ludzie bezdomni i jednego tekstu kultury. (Temat 5)
 • Oceń znaczenie języka potocznego w polszczyźnie. Nawiązać do wywiadu (Rozmowa profesora z dziennikarką), własnych doświadczeń komunikacyjnych i wybranego tekstu kultury. (Temat 6)
 • Cywilizacja- rozwój czy zagrożenie? Odwołaj się do załączonej fotografii (człowiek siedzi przed telewizorem w masce tlenowej, ogląda telewizję wszystko jest zanieczyszczone, w tle fabryka) (Temat 7)
 • Jaką rolę w życiu człowieka pełnią wspomnienia? Odwołaj się do podanego fragmentu \"Sklepów cynamonowych\" i wybranych tekstów kultury. (Temat 8)
 • Moc sprawcza wyobraźni na podstawie obrazu \"Ocean\" Pawła Kuczyńskiego oraz wybranych tekstów literackich. (Temat 9)
 • Jaką rolę w społeczeństwie pełni artysta? Na postawie Czesława Miłosza \"Który skrzywdziłeś\" i innych tekstów kultury. (Temat 10)
 • Emocje w języku - jaką pełnią funkcję. Odwołaj się do fragmentu Tomasza Korpysza i jednego tekstu kultury i swoich doświadczeń. (Temat 11)
 • Jak w tekstach kultury przedstawione są bieda i wykluczenie? Odwołaj się do obrazu i utworów literackich. (Temat 12)
 • Jak twórcy w swoich dziełach ukazują zwyczaje i obyczaje? Odwołaj się do fragmentu Pana Tadeusza, całości utworu oraz innego tekstu kultury. (We fragmencie opisane biesiadowanie przy wspólnym stole, sztućce, talerze, wędliny, jedzenie). (Temat 13)
 • Jak zmienia się współczesna polszczyzna? Odwołaj się do tekstu Elżbiety Awramiuk, własnych doświadczeń komunikacyjnych i jednego tekstu kultury. (Temat 14)
 • Jak twórcy kultury ukazują walkę dobra ze złem. Odwołaj się do obrazu \"Śmierć Skąpca\" Hieronima Boscha i innych tekstów literackich. (Temat 15)
 • Jak obraz wojny został przedstawiony przez autorów w utworach? Omów wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i wybranych tekstów kultury. (Temat 16)
 • Relacja między nadawcą a odbiorcą. Odnieść się do fragmentu artykułu, własnych doświadczeń oraz tekstu kultury. (Temat 17)
 • Jak twórcy przedstawiają tęsknotę? Odpowiedz na podstawie obrazu \"Ja tu a ty tam\" Ewy Nieważkiewicz i wybranych przykładów literackich. (Temat 18)
 • Jak artyści przedstawiają dzieci? Odwołanie do tekstu kultury i fragmentu Magdy Tulli (dziewczyna w świetlicy siedzi sama, wyobraża sobie, że bawi się z innymi). (Temat 19)
 • Czy moda językowa jest dobra? Tekst Jana Miodka, tekst kultury i własne doświadczenia. (Temat 20)
 • Rola dworku w kulturze, na podstawie Bronisławy Rychter-Janowskiej 'Kobieta przed dworkiem'.(Temat 21)
 • Jak przedstawiony jest obraz zakochanych w literaturze? Odpowiedź na podstawie utworu Bolesława Leśmiana „Dwoje Ludzieńków” i innych tekstów kultury. (Temat 22)
 • Jakich środków językowych używa się do wyrażania uczuć? Wiersz Edwarda Stachura "Jest już za późno, nie jest za późno", własne doświadczenia z życia i wybrany tekst kultury. (Temat 23)
 • Czy człowiek może zmienić świat? Ilustracja pt. „Behind the curtain” i odwołanie do tekstów literackich. (Temat 24)
 • Jak twórcy kultury przedstawiają gospodarzy? Omów zagadnienia odwołując się do fragmentu "Lalki" (o Zasławskiej), całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury. (Temat 25)
 • Czym jest błąd językowy? Na podstawie \"Najczęściej popełniane błędy językowe\" Iwona Domaniak, własnych doświadczeń komunikacyjnych oraz wybranego tekstu kultury. (Temat 26)
 • Jak twórcy przedstawiają życie wewnętrzne człowieka? Odwołaj się do obrazu Loui Jovera "Wewnątrz noc" i wybranych utworów literackich (Temat 27)
 • Obraz przywódcy w tekstach kultury. Na podstawie fragmentu "Na nieludzkiej ziemi" i wybranych tekstów kultury (Temat 28)
 • W jaki sposób artyści przedstawiają indoktrynację językową? Na podstawie rysunku i dowolnych tekstów literackich. (? Temat 29)
 • W jaki sposób twórcy w swoich dziełach ukazują samotność? Odwołać się do obrazu którego tytuł brzmiał "opuszczona" i innych utworów literackich (? Temat 30)[/b]
 • Rola przedmiotów codziennego użytku w dochodzeniu do władzy, Tekst Sławomira Mrożka (? Temat 31)
 • Jaka rolę odgrywają środki stylizacyjne w języku polskim ? Odwołaj się do tekstu, własnych doświadczeń i innego teksty kultury. (? Temat 32)

Nowa formuła ustnej matury z języka polskiego pojawiła się w 2015 roku. Wówczas większość absolwentów, idąc na spotkanie z komisją wiedziała już, na jakie pytania może trafić. Twórcy systemu na każdy dzień przygotowali bowiem po ok. 20 zagadnień, losowanych przez uczniów. Już od rana maturzyści zaczynali sporządzać pełną listę pytań i dzięki takiej samopomocy, absolwenci zdający ustnie polski w późniejszych godzinach mogli choć "na szybko" przejrzeć cały, przewidziany na dany dzień, materiał.

W 2016 roku CKE na MATURĘ USTNĄ Z POLSKIEGO 2016 przygotowała zestawy zmieniające się co godzinę. W puli były 32 pytania, które w ciągu dnia mogły się powtórzyć. W każdej godzinie część pytań znikała z puli, inne dochodziły. Zestawy pytań były takie same w szkołach w całym kraju.

MATURA USTNA POLSKI 17.05.2018

Matura ustna z języka polskiego 2018 bazuje na systemie z 2016 roku. Zestawy tematów zmieniają się co godzinę, a w całej puli są 32 pytania. Konkretne numery pytań trafiają do puli w różnych godzinach, a w rozszyfrowaniu kolejności pomaga kalkulator maturalny. Tym sposobem maturzyści przygotowują się do matury ustnej w oparciu o tematy, które pojawiają się na bieżąco.

W ramach powtórki można również sięgnąć do pytań, które na maturze ustnej z języka polskiego pojawiły się w latach ubiegłych. Na maturze ustnej z polskiego w 2016 roku pojawiały się podobne zagadnienia co w 2015. Czasem było tylko zmienione dzieło, do którego należało się odnieść, bądź pytanie było inaczej sformułowane. Podobnie jest w roku 2018. Każdego dnia publikujemy bieżącą pulę pytań.

Pojawiające się pytania wraz z numerem tematu wpisujcie również w komentarzach. Zwracajcie uwagę na aktualizacje tematów i odświeżajcie stronę. Życzymy powodzenia!

WAŻNE
*pytania będą pojawiały się na bieżąco. Będą również aktualizowane oraz modyfikowane, tak aby zawierały jak najwięcej szczegółów. Są dostarczane przez maturzystów, więc mogą odbiegać nieco od oryginalnej formy. Przy niektórych numerach zestawów może pojawić się więcej zagadnień - trzeba na to zwracać uwagę.
** Numer pytania nie musi być numerem zestawu. Numer zestawu pojawia się w nawiasie. Jeśli w nawiasie jest "?" to oznacza, że nie został jeszcze wskazany numer zestawu

MATURA USTNA POLSKI 2018 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA] - 10 maja 2018

**


MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA] - 11 maja 2018

**

[*]MATURA USTNA POLSKI 2018 [TEMATY, PYTANIA] - 22 maja 2018

**

Sprawdź serwis specjalny MATURA 2018 >>>

**

A w ramach ćwiczeń do USTNEJ MATURY Z JĘZYKA POLSKIEGO 2018 proponujemy powtórkę. Pod poniższymi linkami znajdziecie wszystkie tematy, które pojawiły się zarówno w 2017, 2016, jak i w 2015 roku.

MATURA USTNA POLSKI 2017 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 9 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 11 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 13 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 15 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2017

**


MATURA USTNA POLSKI 2017 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2017

**

MATURA USTNA POLSKI 2016 - TEMATY, PYTANIA Z POSZCZEGÓLNYCH DNI


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 14 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 17 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 18 maja 2016

**


MATURA USTNA POLSKI 2016 [TEMATY, PYTANIA] - 20 maja 2016

**

MATURA 2015: Matura ustna z języka polskiego [PYTANIA z poszczególnych dni]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

V
Valercia
Drogi dzinniku, nie było możliwości wypowiedzi pod artykułym diety na nadciśninie, prośba, przekarzta ty pismace tomsugestie Jak bedzie to żarła na okróngło, to straci pozycje wzwodu, i sie zażeczunka wkurwi
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie